Lightworks - Profesjonalny program do montowania video za darmo

Program speców z Hollywood

Ligthworks to narzędzie używane przez  specjalistów od montowania filmów już od dłuższego czasu (blisko 20 lat). Lista filmów które były montowane przy użyciu tego programu jest bardzo długa, a są to między innymi: Pulp Fiction, Wyspa Tajemnic, Jak zostać królem, Mission: Imposible, Hugo, Aviator, Trumam Show, Braveheart, Zaklinacz koni, Hanna, Ręka Boga i wiele innych. Ta lista może świadczyć o poziomie Lightworks, który inne programy z przydomkiem Pro próbują osiągnąć. Na duży plus świadczyć może fakt że program poza płatną wersją z rocznym abonamentem jest również udostępniony w wersji w pełni darmowej, która posiada ograniczenia jednak mało istotne dla przeciętnego zjadacza chleba

Lightworks - zaplecze

Przyjrzyjmy się dokładniej programowi. Wizualnie jest czytelnie i schludnie, a interfejs jest bardzo intuicyjny. Program bazuje na "okienkowości" znanej z Windows co sprawia że od samego początku mamy wrażenie "swojskości". Ciekawostką jest że rozmieszczenie okienek ich wielkość itp. możemy dowolnie dostosowywać do naszych upodobań i jest to o wiele wygodniejsze niż w przypadku np. Adobe Premiere Pro.

Funkcjonalnie jest wyśmienicie. Program w darmowej wersji oferuje nam to co niezbędne przeciętnemu Kowalskiemu który kręci amatorskie filmy. Poza bardzo dokładnym narzędziem do cięcia, łączenia i umieszczania materiału audio-wideo otrzymujemy także nieograniczoną ilość ścieżek audio co już na wejściu daje przewagę nad np. również darmowym Movie Makerem czy aplikacjami dodawanymi do tanich kamer. Ścieżki audio można w bardzo łatwy sposób miksować a także dostosowywać głośność tylko części materiału np. przyciszając muzykę w jej połowie. Wideo nagrane przy słabym świetle dostosujemy podstawowymi funkcjami korekty jasności, nasycenia itp. Do dyspozycji mamy możliwość montowania nawet kilku filmów na raz. Jest to bardzo ciekawa funkcja ale docenią ją raczej profesjonaliści zarobieni w materiałach wideo. 

Czas na eksport materiału wideo. Tutaj darmowa wersja trochę nas ogranicza. Nie mamy dostępu do wielu kodeków ale mimo to nie będziemy mieli problemu z eksportem materiału do pełnego HD...a nawet będziemy zmuszeni do eksportu w najwyższej rozdzielczości. W darmowej wersji mamy możliwość eksportu do AVI, MOV a także jako serię obrazów PNG, JPG itp. Czego chcieć więcej?

Lightworks zamiast Movie Makera?

Z całą pewnością Lightworks zastąpi stary i nie taki dobry Windows Movie Maker. Na pierwszy rzut oka program może wydawać się bardziej skomplikowany niż MM, jednak po obejrzeniu 10 krótkich poradników umieszczonych na stronie producenta zaśmiejemy się pod nosem myśląc "wyglądało na trudniejsze". Z pewnością docenią go też amatorzy którzy uwielbiają używać Adobe Premiere Pro w wersji "edukacyjnej" która jest nielegalna. Lightworks to prawdziwe narzędzie profesjonalistów z Hollywood, które zostało udostępnione dla szerokiego grona użytkowników.


Instalacja darmowej wersji wymaga rejestracji na stronie producenta.
Link do strony domowej: www.lwks.com
Link do pobrania programu: Lightworks Pliki
Linki do poradników: Poradniki


Komentarze