Powerball Rozkładanie Tutorial


Tutorial ten postanowiłem przygotować ze względu na to że brak było sensownego filmiku czy instrukcji, gdzie był by prosty sposób na otworzenie kopuły głównej Powerballa i bardzo dużo ludzi miało z tym problem. Poza tym postaram się opisać kiedy powinniśmy zdecydować się na czyszczenie.

Kiedy czyścić Powerball

Jak najrzadziej - a najlepiej tylko w sytuacji kiedy wydaje z siebie dziwne dźwięki. Otóż Kula Mocy czerpie swoją potężną moc z...brudu. Wszelkiego rodzaju białe "opiłki", naleciałości na trzpieniachh, kopule (jak na zdjęciu wyżej) są normalne i muszą się tam znajdować w celu zapewnienia częściom tarciach. To właśnie dzięki tarciu Powerball może kręcić się z odpowiednia mocą. Tym niemniej kiedy Kula zaczyna wydawać dziwne dźwięki typu terkotanie jak helikopter zabawka, popiskiwania, zaczyna dziwnie drżeć wtedy nastał czas żeby przetrzeć Kulę. Poniżej dwa przykładowe filmiki jak NIE powinien brzmieć Powerball.

W filmiku poniżej słychać jak POWINIEN brzmieć Powerball. Dźwięk łudząco przypomina odgłos silnika elektrycznego tramwaju i póki tak brzmi NIE NALEŻY CZYŚCIĆ URZĄDZENIA!
 

Rozbiórka i najważniejsze porady


WAŻNA UWAGA - po wyczyszczeniu Powerball może nie chcieć wkręcać się na wysokie obroty lub nawet tak jak w moim wypadku nie wyjść z etapu "startu". Po pierwsze w takiej sytuacji nie należy wpadać w panikę nic nie zostało zepsute. Tak jak pisałem wcześniej brud daje tarcie częściom a po czyszczeniu części ślizgają się jak po lodzie ;) Sposobem na to jest zwyczajne "rozruszanie" Powerballa. Po kilkunastu minutach odczujecie różnicę a po kilku lub kilkunastu takich sesjach odzyska pełną moc.
Całą procedurę opiszę od początku i dodatkowo w kolejności odwrotnej w celu ułatwienia złożenia. W zależności od modeli metoda rozkładania może się różnic, miej to na uwadze. Na pewno nie otworzysz tak modeli metalowych które są skręcane.

Będziemy potrzebowali dwóch małych śrubokrętów - płaskiego i "krzyżaka". Do przeczyszczenia nada się delikatna szmatka może być lekko zwilżona.

NIE UŻYWAMY SMARÓW, OLEI, WAZELIN ANI ŻADNYCH SUBSTANCJI ZMNIEJSZAJĄCYCH TARCIE!
1.Płaskim śrubokrętem delikatnie podważamy zaczep licznika i wyjmujemy go.

SKŁADANIE
5.Licznik powinien być w pozycji w której klawisze funkcyjne są najbliżej mocowania smyczy asekuracyjnej. Licznik zahaczamy o jeden zaczep a następnie delikatnie wciskamy go na miejsce. Nie próbujmy wciskać licznik płasko może to ułamać któryś z zaczepów.2. Stawiamy  Kulę na otworze licznika i delikatnie ściągamy gumowy chwyt. Staraj się go zsuwać równomiernie żeby uchwyt się nie rozciągnął.

SKŁADANIE
4.Uchwyt od spodu ma specjalną nadlewkę która wpasowuje się w szczelinę między kopułami. Delikatnie naciągaj gumowy uchwyt do momentu aż poczujesz i usłyszysz jak "wskoczy" na miejsce. 


3. "Krzyżakiem" odkręcamy dwie małe śrubki.

SKŁADANIE
3.Wkręcamy dwie śrubki. Uważaj żeby nie wkręcić ich pod kontem lub zbyt mocno, to tylko plastik. Tutaj śrubki pełnią tylko rolę asekuracyjną więc nie muszą być przymocowane z dużą siłą.4. Z moją metodą nie będziesz musiał sięgać po imadło czy młotek jak zalecają niektórzy. 

-Kładziemy kulkę na dywanie tak żeby nie uszkodzić kopuły (na potrzeby tutoriala zdjęcia robiłem na gołej podłodze)
-Powerball ustawiamy tak żeby miejsce na licznik wskazywało na nas
- Dziurkę po śrubie ustawiamy pionowo w górę - tak żeby obie dziury były w możliwe prostej pionowej linii. 
- Kładziemy obie ręce na Kulce, usztywniamy łokcie i całym ciałem, zdecydowanym szybkim ruchem naciskamy na obudowę. Dokładnie tak jak byśmy robili profesjonalny masaż serca (w końcu chcemy reanimować naszą Kulę Mocy :-P). Jeżeli usłyszałeś puknięcie/stuknięcie/klekot to znaczy że otworzyłeś obudowę. Możliwe że trzeba będzie ją delikatnie podważyć ale bez problemu zrobisz to za pomocą palców.

Składanie 2 Etap
SKŁADANIE
2. Stawiamy wyższą część obudowy na dole i wkładamy obręcz z żyroskopem, nakładamy mniejszą część tak żeby mocowania śrub nachodziły na siebie. Naciskamy mocno dłonią na górę i kiedy usłyszymy puknięcie to znaczy że obudowa jest na miejscu. Po złożeniu sprawdź czy żyroskop chodzi bez oporów.Otwarta obudowa

5. Rozebrałeś obudowę teraz czas na obejmę żyroskopu. Jest to elastyczny plastikowy element wystarczy go odciągnąć od strony gdzie nie ma odważnika i wyjąć żyroskop. Uważaj na podkładki które znajdują się na trzpieniach
Czasami zdarza się że podkładki z miejsca gdzie jest ciężarek nie chcą wyjść. Nie przejmuj się wystarczy że delikatnie przedmuchasz to miejsce i tyle. Nie ma co walczyć z podkładkami które są bardzo delikatne.Po demontażu otrzymasz coś takiego jak na zdjęciu po prawej. Teraz możesz delikatnie przeczyścić wszystkie elementy.

SKŁADANIE
1. Jeżeli użyłeś wilgotnej szmatki wysusz dokładnie wszystkie elementy. Potem włóż kwadratową podkładki w gniazdo z ciężarkiem. Kiedy tylko podkładka wejdzie w gniazdo dopchnij ją do końca używając "Krzyżaka". Nałóż okrągłą podkładkę na najdłuższy trzpień i wsadź go do końcaw gniazdo z ciężarkiem. Teraz weź drugą podkładkę nałóż na krótszy trzpień i nałóż pierścień tak żeby podkładka wpasowała się w kwadratowe wycięcie. Sprawdź czy żyroskop kręci się bez oporu.
Komentarze

Prześlij komentarz